קודן לדלת: השמירה החכמה על שער הכניסה לבית ולעסק

קודן לדלת

קודן לדלת: השמירה החכמה על שער הכניסה לבית ולעסק. התקדמות הטכנולוגיה לא פסחה גם על עולם המנעולים, אם היווצרותם שלך מערכות מנעול חכם לדלת.

בבית ובעסק, בחברה ובמפעל, מנעולים חכמים הפכו לנפוצים מאוד על מנת לשמור על הרכוש מפני גניבות ופריצות, כאשר ברקע משתוללת תחרות טכנולוגית בין בעלי הרכוש לבין עברייני הרכוש, שגם הם מאמצים טכנולוגיות פריצה חדישות כדי להתגבר על אותן מערכות

ייתכן שרוב הציבור לא שם לב, אבל ישנה מלחמה המתחוללת בכל רחבי העולם – המלחמה המתגברת בין פורצים וגנבים, לבין בעלי רכוש המבקשים להגן על רכושם מפני אותה עבריינות רכוש שהפכה למכת מדינה בכל העולם.

עברייני הרכוש פורצים לבתים, בתי עסק, חברות, מפעלים, בנקים ומשרדים, וגונבים מכל הבא ליד – מרכוש קל ערך, ועד לרכוש וכסף בשווי מיליונים. עברייני הרכוש גם הופכים ליותר ויותר חצופים ואמיצים: הם פורצים לאור יום, ואפילו בנוכחות בעלי הבית או העסק.

במקביל, בעלי הרכוש, וגם חברות הביטוח, משקיעים הרבה מאמץ מחשבתי וטכנולוגי על מנת להכשיל את מאמציהם של אותם פורצים וגנבים עברייני הרכוש, עם מערכות חדישות ומתוחכמות יותר ויותר לשמירה על רכושם.

המלחמה הזו בין גבני הרכוש לבין בעלי הרכוש המבקשים לשמור עליו גלשה גם לעולם הטכנולוגי, כאשר הצורך בשכלול מתמשך של המערכות השונות נוצר עקב אימוץ מהיר של טכנולוגיות פריצה מסמרות שיער על ידי הגנבים. עברו הזמנים בהם פורצים השתמשו רק בכלים לשבירת דלתות ומנעולים על מנת להיכנס באופן בלתי חוקי למקום בו הם רוצים לגנוב רכוש – כעת הם מצויידים במחשבים ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים על מנת לעשות זאת.

אחת הזירות הטכנולוגיות החשובות בהן מתחוללת המערכה הזו הינה מערכות המנעולים המתקדמות. מנעול חכם לדלת אמור להקשות מאוד את הפריצה של הדלת או השער אותם הוא נועל, אולם מסתבר שככל שדרגת התחכום והשכלול של המנעול החכם עולה, כך גם עברייני הרכוש מוצאים דרכים טכנולוגיות יצירתיות להתגבר עליהם.

טכנולוגיות שונות זמינות

בשוק ישנו מגוון די רחב של מערכות מנעול חכם לדלת. המערכות שונות זו מזו במנגנוני הנעילה שלהן, עוצמתן ורכיביהן; לא פחות מכך, הן משתנות בין מוצר אחד למשנהו גם בסוג ורמת הטכנולוגיה המוטמעת בהם.

ישנם מנעולים חכמים לדלת המבוססים על קודן לדלת, בהם יש להקליד קוד על מנת לפתוח את המנעול. מערכות משוכללות המבוססות על קודן לדלת אפילו מציעות קוד משתנה מפתיחה לפתיחה, כאשר הקוד משודר או נמסר לבעל הבית או העסק לפני כל פתיחה, או בכל תקופת זמן שהוגדרה לשינוי של הסיסמא.

ישנן מערכות מנעול חכם לדלת המבוססות על קישוריות אינטרנט וסלולר, וכן על חיישני קרבה או מגע, הנפתחות עם מגע של כרטיס חכם או קרבה לטלפון סלולרי מסויים. אם המנעול החכם מבוסס על סלולר, מגדירים טלפון נייד ייעודי המפעיל אותו, ובדרך כלל על הטלפון עצמו גם מותקנת אפליקציה ייעודית  עבור הפעלת המנעול ואפילו עבור פתיחתו ונעילתו מרחוק.

מנעולים חכמים לדלת בעלי רמת אבטחה גבוהה במיוחד הינם מערכות המבוססות ביומטריה, הנפתחות על בסיס של טביעת אצבע, סריקת רשתית העין או אפילו פתיחה קולית. בדרך כלל מנעול חכם לדלת המבוסס על ביומטריה מותקן במקום בעל רמת אבטחה גבוהה, כגון חברות ובנקים, אולם ישנן מערכות כאלו המוצעות גם לצרכנים פרטיים ולבתים פרטיים.

תוכן ממומן: ביטוח לרכב | ציוד למשרד קונים בחברת 100%

הסכנה במערכות נעילה חכמות

כאמור, עברייני הרכוש אינם נכנעים לטכנולוגיה המתוחכמת המיושמת במנעולים השונים, ומאמצים בעצמם טכנולוגיות לפריצת מנעולים חכמים לדלתות ולשערי כניסה.

דווקא מערכות מנעול חכם לדלת המבוססות על מחשוב וקישוריות אינטרנט הפכו ליעד ואפילו "אתגר מקצועי" עבור פורצים רבים, הרואים במלחמה במנעולים אלו כמלחמת סייבר של ממש. ובאמת, שורה ארוכה של מנגנונים, מחשבים והאקרים נרתמו על מנת לפצח קודים ממוחשבים ואת קודי הקשר בין המנעול לבין המכשירים הפותחים אותם.

כך למשל, בדומה לטכנולוגיה המעתיקה מרחוק פרטים של כרטיסי אשראי, ישנם מכשירים המצויים בידי עברייני רכוש להעתקת כרטיסים חכמים ושלטי-רחוק הפותחים מערכות מיגון שונות ומנעולים חכמים לדלתות ולשערים. במקביל, מתקפות סייבר של ממש מנוהלות לעיתים על מנעולים חכמים ממוחשבים, על מנת לפתוח אותם בפתיחה בלתי מורשית ולהיכנס ישירות דרך הדלת על מנת לגנוב רכוש הנמצא מאחוריה.

טקטיקות פריצה אחרות כנגד מנעול חכם לדלת, במערכות המבוססות על קודן לדלת, הינן הניסיונות לפצח את הקוד המספרי או האלפא-נומרי הפותח אותן. כמו בסיסמאות ממוחשבות, לא פעם אנשים מגדירים קודים הקלים מדי לניחוש על ידי העבריינים, והדלתות נפתחות על ידי הקלדת קודים מגוחכים כמו 123456. חפשו בגוגל "קודים קלים לניחוש", ובדקו האם הקוד שלכם הוא אחד מהם…

אסטרטגיית פריצה עתיקה יותר, אך עדיין אפקטיבית בחלק מן המקרים, הינו חבלה או שבירה של המנעול עצמו, על מנת לפתוח את הדלת או השער. גם מנעול חכם לדלת, חזק ככל שהינו, אינו חסין לגמרי מפני פריצה פיסית באמצעי פריצה שונים.

עוד חולייה בשרשרת ההגנה שלך – קודן לדלת

מנעול חכם לדלת הינו כאמור דרישת סף הולכת וגוברת של חברות הביטוח, כתנאי מקדים לעשיית ביטוח רכוש לעסק או לבית. אולם לכשעצמה, מערכת מנעולים חכמים לדלתות אינה הגנה מלאה לבית ולרכוש, אלא עוד חולייה בשרשרת ההגנה המתחייבת מן המצב שבו פריצות לבתים ולעסקים הינה מציאות נפוצה מדי.

מערכת מנעול חכם לדלת תהיה אפקטיבית רק אם יש במקום אמצעי הגנה נוספים, כגון מערכות אזעקה, מצלמות אבטחה, מערכות התראה מפני גניבה, כספות שונות ואפילו מערכות התקפיות שונות כנגד פורצים וגנבים. מנעולים כאלו ומערכות נוספות ניתן למצוא גם באתר לוקר פוריו.

בדרך כלל, ככל שערך הרכוש המאובטח גבוה יותר, כך משקיעים יותר ויותר במערכות הגנה ואבטחה מבחינת תקציב ועלות. גם מנעולים חכמים ניתן להשיג במגוון מחירים ועלויות, בהתאם לרמתן ולחוזקן. במקרים כאלו, דווקא הזול הוא לא הטוב ביותר, וכדאי לשקול את העלות מול הנזק האפשרי של פריצה, ולאו דווקא לפי גובה המחיר שהמערכת עולה.

חדשות נוספות
ניווט מהיר
רוצה לכתוב מאמרים מקצועיים?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם