נוסעים ברכב או בקטנוע? ביטוח זו לא אופציה – אלא חובה!

ביטוח רכב

נוסעים ברכב או בקטנוע? ביטוח זו לא אופציה – אלא חובה! במציאות שבה 200,000 רכבים חדשים עולים על הכביש בכל שנה בישראל, אין ספק כי כמעט כל אדם בגיר במדינה נוסע או ברכב ארבע-גלגלי או דו-גלגלי.

לא מספיק לרכוש את הרכב, חשוב גם לבטח את הנהגים, הנוסעים והרכב עצמו – עם ביטוחי רכב וקטנוע מקצועיים המכסים את מגוון התרחישים שיכולים להתרחש בעת הנסיעה בכבישי ישראל

שוק הרכב בישראל רותח: כ-200,000 רכבים חדשים עולים בכל שנה על כבישי ישראל, בין היתר בזכות המחירים האטרקטיביים ושוק האשראי הפורח לרכישת רכבים במגוון מודלים – הלוואות, ליסינג ורכישה במזומן.

המציאות בה מאות אלפי רכבים נוספים לכבישים במדינת ישראל בכל שנה מעידה יותר מכל על כך שכמעט כל אדם בגיר בישראל נוסע בסוג כלשהו של רכב, בין אם מדובר ברכב פרטי, מסחרי או דו-גלגלי.

העובדה כי רבים רוכשים רכבים חדשים, וגם שוק הרכבים יד שניה פורח ומשגשג דרך אתרי אינטרנט לממכר רכבים יד שניה ומגרשי מכוניות עמוסים לעייפה, מפרנסת גם תעשייה חשובה אחרת: ענף ביטוחי רכב וקטנוע, אשר אינם אופציה, אלא חובה חוקית לכל בעל רישיון נהיגה רכב ונהיגה בישראל.

ביטוחי רכב וקטנוע

נהיגה ברכב מצריכה שלושה דברים: רישיון נהיגה בתוקף, רישיון רכב בתוקף וביטוח חובה. החוק הישראלי מאוד ברור וחד משמעי בעניין זה – רישיון נהיגה, כולל טסט לכשירות הרכב, לא יהיו תקפים ללא ביטוח חובה לרכב עצמו, המכסה מקרים של פגיעה בצד ג' עם הרכב במקרי תאונה העלולים להתרחש.

מכיוון שלצערנו תאונות דרכים במדינת ישראל הן מחזה נפוץ, בהן מאות אזרחים נהרגים ואלפים נפצעים מדי שנה, ביטוחי רכב וקטנוע הינם לא רק חובה חוקית, אלא חובה מוסרית של כל נהג ונהגת – כדי ששאר הנוסעים בכביש יהיו בטוחים, או לפחות מכוסים, מבחינה ביטוחית.

לביטוחי רכב וקטנוע יש אספקטים שונים, המשתנים לפי גיל הנהג, הניסיון של הנהג, סוג הרכב ואפילו רכיבים שונים של הרכב משפיעים על סוג הביטוח ומחירו.

ביטוח לרכב פרטי

רכב פרטי, וגם רכב מסחרי גדול, זקוק כמובן לביטוח חובה. בדרך כלל, אם מדובר ברכב חדש יחסית, נהוג גם לעשות עבורו ביטוח מקיף, וכן ביטוח עבור גרירה במקרי תקלה ותיקון השמשות שלו במקרי שבירה.

רכבים ארבע-גלגליים כמובן מעורבים ברוב סוגי התאונות בישראל, ומצד שני, הם מספקים מיגון די טוב לנוסעים בתוכם. לפגיעה של רכב ארבע גלגלי, השוקל כמה טונות, בהולכי רגל, יש משמעות קטלנית, כאשר גם התנגשות בין רכבים עלולה להסתיים בפציעות או במוות.

לכן המשמעות של ביטוח רכב מאוד גדולה, במיוחד במקרי תאונות. בעוד ביטוח החובה נותן כיסוי לפגיעה באחרים, ביטוח מקיף מאפשר תיקון או החלפה של הרכב גם אם הנהג המבוטח אשם בתאונה. במציאות שבה רכבים עולים עשרות אלפי שקלים ולפעמים גם מאות אלפי שקלים, ביטוח מקיף הינו צורך חיוני לשמירת ערך הרכוש של בעלי הרכב.

ביטוח לרכב עושים דרך תן לי ביטוחים או שלא עושים בכלל טוב, הסיסמה הזו מתאימה יותר לחומוס ולא לעולם הביטוח, כי ביטוח צריך לעשות וזה חובה בישראל! כפי שציינו בראשית המאמר.

ביטוח לקטנוע

קטנועים ואופנועים הם הצורה הפופולארית ביותר של רכבים דו-גלגליים ממונעים. גם הנהיגה בהם מחייבת רישיון נהיגה ייעודי מיוחד, וכמובן שלא ניתן לנהוג בהם ללא ביטוח לקטנוע ולאופנוע.

בהיותם רכבים דו-גלגליים פתוחים, הרוכבים עליהם חסרי הגנה היקפית הקיימת ברכבים ארבע-גלגליים. לעובדה זו נודעת משמעות מיוחדת בעת תאונה, כאשר רוכבי קטנועים ואופנועים מועדים לתאונות קטלניות במידה רבה יותר משמעותית מאשר לנהגי רכבים שונים.

העובדה כי רוכבי קטנועים ואופנועים הינם פגיעים יותר, ומצד שני נוטים גם לנסיעה במהירות גבוהה יותר תוך תמרונים מסוכנים בין רכבים – מחייבת מענה ביטוחי ייחודי. לשם כך בדיוק ישנם ביטוח לקטנוע ולאופנוע, המתאים לאופי הייחודי של כלי רכב מסוכן זה.

מטרת ביטוחי קטנועים ואופנועים היא כפולה: לבטח את הרוכב עצמו וגם את נוסעיו הנלווים, לבטח בגין פגיעה אפשרית באחרים כפי שלא פעם קורה בתאונות בהן מעורבים כלי רכב דו-גלגליים, ואם ישנו גם ביטוח מקיף – לבטח את הכלי עצמו למקרה של תקלה או פגיעה משמעותית.

ביטוח נגרר

רכבים רבים, בעיקר מסחריים, גוררים אחריהם עגלות מסוגים שונים, על מנת לשנע ציוד ממקום למקום. עגלות אלו נקראות בשפת החוק "נגררים". כאשר רכב מסויים גורר נגררים באופן סדיר ותדיר, עליו לעשות גם ביטוח נגרר לאותה עגלה ולפעמים גם לתכולתה.

ביטוח עבור נגרר לרכב חשוב מכמה סיבות: ראשית, לעיתים הנגררים עצמם גורמים לתאונות, עקב התנהגות לא צפויה בתנועתם על הכביש מאחורי הרכב הגורר אותם; שנית, מטען המצוי עליהם עלול ליפול ולגרום לתאונה; שלישית, הנגרר עצמו משפיע הן על יכולת התמרון של הרכב הגורר והן על משקלו הכללי, מה שעלול לגרום לתאונות או להחמיר תאונות הנגרמות בין הרכב הגורר לרכבים והולכי רגל אחרים.

אם המטען שעל הנגרר הינו קבוע בתכולתו או בעל אופי קבוע, לא פעם יש לעשות ביטוח נגרר הכולל ביטוח תכולה של הנגרר עצמו, על מנת לשמור על ערכו במקרי נזק ותאונה.

תוכן ממומן: הדרך הנכונה למכור עסק | סיורים ביקבים בצפון | ניהול קמפיינים באינטרנט

ביטוח צעיר

ביטוחי רכב וקטנוע חשובים במיוחד עבור נהגים צעירים, אשר מטבעם הינם בעלי פחות ניסיון ומועדים יותר לתאונות בשל כך. לשם כך התפתחו בשנים האחרונות מספר מוצרי ביטוח עבור נהגים חדשים או צעירים, אשר המכנה המשותף לכל הביטוחים הללו הינו "ביטוח צעיר" – ביטוח ייעודי לנהגים מסוג זה.

ביטוח צעיר הינו בדרך כלל יקר יותר מביטוח של נהג מנוסה, בגלל עקומת הסיכון לתאונות הגבוהה יותר של צעירים ביחס לזו של נהגים מנוסים ומבוגרים יותר.

ביטוח צעיר, כתת-ענף של ביטוחי רכב וקטנוע, שומר הן על הנהגים עצמם, הן על נוסעיהם הנלווים והן על משתמשי הדרך סביבם, למקרי תאונה או פגיעה לא מכוונת הנגרמת מחוסר ניסיונם של הנהגים הצעירים.

בדיקת כפל ביטוחים

בעת עשיית ביטוחי רכב וקטנוע, חשוב לבצע בדיקת כפל ביטוחים, על מנת שלא לשלם פעמיים עבור אותו ביטוח לרכב. כמו כן, מומלץ לעשות סקר שוק ולקבל מספר הצעות מחיר, על מנת למצוא את הביטוחים הטובים ביותר במחירים האטרקטיביים ביותר; לא תמיד הזול ביותר הוא הטוב ביותר, לכן חשוב לשקול גם את המחיר וגם את תוכן הביטוח המוצע לכם.

חדשות נוספות
ניווט מהיר
רוצה לכתוב מאמרים מקצועיים?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם